“Feedback” dla Bezosa

24 kwietnia 2018 r. Jeff Bezos, właściciel korporacji Amazon i jeden z najbogatszych ludzi na świecie, przyjedzie do Berlina, aby odebrać nagrodę. Będzie to nagroda od wydawcy Axel Springer (wydawca gazety „Bild”) za „wizjonerski model biznesowy” i „talent dla innowacji”. Związki zawodowe, organizacje społeczne a przede wszystkim pracownicy Amazona organizują demonstrację przed budynkiem, w którym odbędzie się gala.

Inicjatywa Pracownicza organizuje wyjazd autokarem z Poznania do Berlina. W zaproszeniu na protest przygotowanym przez komisję IP działającą w Amazonie czytamy: „Co tydzień managerowie wręczają nam negatywne feedbacki, nawet gdy osiągamy 99% normy – twierdzą, że wystarcza 4 pod rząd lub 6 w roku, aby nas zwolnić. Dlatego gdy Jeff Bezos wkrótce przyjedzie do Europy, 24 kwietnia do Berlina, podążymy za nim, by wręczyć mu setki negatywnych feedbacków – tym razem od nas!”.

W najbliższych wśród pracowników będą zbierane tzw. feedbacki dla Bezosa. Przygotowano specjalny formularz na wzór negatywnych ocen dla pracowników, w którym można wyrazić opinię na temat warunków pracy w magazynach Amazona. „I Ty możesz dać feedbacka naszemu szefowi: wypisz załączony formularz. Opisz, co Ci się nie podoba w Amazonie: normy? czas przerw? zarobki? Inne? Zbieramy Wasze głosy. Razem z nami możesz zawieźć je do Berlina”. Można go wypełnić również przez internet: WYPEŁNIJ FORMULARZ

Wyjazd planowany jest z centrum Poznania. Zbiórka o 9:30 w centrum – mogą się zgłaszać wszyscy chętni, którzy chcą wziąć udział w demonstracji, choć liczba miejsc jest ograniczona. Prosimy o zgłoszenia pod tel. 792-392-659 lub 721-852-897, emial: ipamazon@wp.pl. Wyjazd jest darmowy. Również organizowany jest wyjazd z Wrocławia – kontakt pod tel. 736-792-000.

W Berlinie:

  • Godz. 16:00: Zbiórka na placu Oranienplatz, Berlin-Kreuzberg
  • Godz. 16:30: Demonstracja od Oranienplatz do Axel-Springer-Haus (Rudi-Dutschke-Strasse)
  • Godz. 18 do 19:30: Pikieta pod bramą Axel-Springer-Haus

Publikujemy poniżej tłumaczenie apelu od organizatorów demonstracji ze strony www.makeamazonpay.org


Axel Springer wyprawia przyjęcie dla Bezosa w centrum Berlina? Przyjdziemy je zepsuć!

24 kwietnia 2018 r. Axel Springer (wydawca znanej gazety „Bild”) organizuje wyjątkową imprezę. Jeff Bezos, szef globalnego sklepu internetowego Amazon i najbogatszy człowiek świata, zostanie uhonorowany nagrodą Springera za jego „wizjonerski model biznesowy” i „talent dla innowacji”.

Nagroda od Springera odwraca uwagę od tego, że Amazon opiera swój wizjonerski model na wyzysku. Sukcesy szefa Amazona są doskonałym przykładem na to, jak praca w cyfrowym kapitalizmie może być coraz bardziej pozbawiona praw i śmieciowa. Amazon udaje, że wszystkim upraszcza życie, tymczasem za jego fasadą ukrywa się: antyzwiązkowa polityka, obniżanie płac, wywieranie presji na pracowników i ich stałe monitorowanie. „Wizjonerski” model wyzysku Bezosa prowadzi do wysokiej zachorowalności, a także psychicznych i fizycznych długofalowych urazów wśród pracowników. „Amazon powoduje choroby” – wołają pracownicy Amazona i to nie tylko slogan, to się dzieje naprawdę.

Amazon to sprawa nas wszystkich – nawet jeśli tam nie pracujemy! Z jednej strony dlatego, że ten model pracy oparty na wyzysku może stać się coraz bardziej powszechny w innych przedsiębiorstwach i sektorach – jeśli polityka zero tolerancji Bezosa i spółki będzie skuteczna. Zatem nie chodzi tutaj tylko o warunki pracy w Amazonie, ale także ogólnie o warunki pracy w XXI w.

Z drugiej strony, dlatego że Amazon należy do „Wielkiej Piątki” internetowych gigantów, jest pionierem w przechwytywaniu dostępu do naszych prywatnych danych osobowych. Nasze preferencje, potrzeby i obawy są dogłębnie analizowane, co umożliwia dostęp do kolejnych sfer naszego życia. Celem jest zbijanie zysków poprzez kształtowanie, a zarazem zaspokajanie naszych potrzeb, tak abyśmy stali się coraz bardziej zależni od tego konglomeratu cyfrowych przedsiębiorstw.

Nie możemy pozwolić, aby Bezos i Springer determinowali naszą przyszłość i nasze potrzeby! Ich przyszłość, w której pracownicy i pracownice pozbawieni są praw, a klienci pojawiają się tylko jako źródło danych, nie jest naszą przyszłością! W Amazonie przecinają się centralne tendencje współczesnego kapitalizmu z oporem przeciwko niemu. Mogą być to mające miejce w tym samym czasie strajki w europejskich centrach dystrybucyjnych i blokady ciężarówek Amazona na drogach dojazdowych. Może być nim hakowanie stron Amazona, aby wstrzymać przepływ danych choćby na krótką chwilę. Może nim być też publiczne demaskowanie wielkiej narracji o tym, że Amazon działa w służbie ludzkości na miarę XXI wieku. Wzywamy Was do różnych strategii oporu! To my tworzymy obraz przyszłości opartej na solidarności! Zmierz się z Jeffem Bezosem i amazońską wizją przyszłości! 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.