Czarny Piątek – Pracownicy Amazon na całym świecie razem o lepsze warunki pracy

Czarny Piątek – Pracownicy Amazon na całym świecie razem o lepsze warunki pracy

WSPÓLNE STANOWISKO PRACOWNIKÓW AMAZON Z RÓŻNYCH KRAJÓW

W Czarny Piątek i Cyber Monday, pracownicy Amazon na całym świecie po raz kolejny wyślą miliony zamówień, które klienci złożą w ramach przygotowań do świąt. Paczki będą dostarczane w ciągu zaledwie kilku dni, a nawet 24 godzin. Aby dokonać tego wyczynu, pracownicy muszą ciężko i szybko pracować, wiedząc, że nie dla nich będą ogromne zyski, które Amazon zbija w tym najbardziej pracowitym sezonie.

Nie jest tajemnicą, że Jeff Bezos gardzi związkami zawodowymi, mimo to w wielu magazynach Amazon na całym świecie pracownicy zakładają związki, walcząc z uciążliwymi warunkami i bezdusznym traktowaniem.

We Francji w Lille pracownicy walczą z obowiązkowym 6-dniowym tygodniem pracy i pracą w święta i notatkami służbowymi ze strony kierownictwa, które mają na celu zastraszenie i podporządkowanie pracowników. W Czarny Piątek będą strajkować, domagając się od Amazon rozpoczęcia negocjacji. Dołączą do nich Żółte Kamizelki.

W Madrycie w Hiszpanii pracownicy zwracają się publicznie o pomoc w bojkocie Amazon, aby dać jasno do zrozumienia, że społeczeństwo popiera pracowników, a nie nieludzkie traktowanie w magazynach.

W Niemczech sześć magazynów będzie strajkować przez kilka dni, począwszy od Czarnego Piątku. To pierwszy raz, kiedy rozpoczną strajk jednocześnie. Wielu pracowników jest członkami związku zawodowego Ver.di. Od 6 lat prowadzą kampanię na rzecz zawarcia układu zbiorowego z Amazon, choć firma oczywiście odmawia negocjacji.

W Polsce pracownicy sprzeciwiają się wysokim oczekiwaniom w zakresie wydajności, rozwijają związki zawodowe, a ostatnio wynegocjowali wyższą premię świąteczną niż oferowana pierwotnie przez Amazon, z mniej restrykcyjnymi warunkami. Te negocjacje pokazały one, że działanie może zakończyć się sukcesem. Nadal trwa jednak spór zbiorowy: związki domagają się wyższych płac, stabilnych umów i nowych form oceny pracowniczej. Częścią tego sporu jest trwające referendum strajkowe, w którym wzięło już udział 5,5 tys. osób.

W Stanach Zjednoczonych pracownicy w Chicago byli w stanie zmusić kierownictwo do zapewnienia wody w czasie upałów. Pracownicy też bronią swoich kolegów przed autorytarnymi menedżerami i wyrażają niezadowolenie z tego, że płace nie rosną. W Sacramento udało się przywrócić do pracy dwie osoby, które zostały zwolnione przez algorytm komputerowy: jeden z nich był nieobecny w pracy po śmierci członka rodziny, a druga osoba z powodu opieki nad dziećmi. W Minneapolis pracownicy wyszli ze swojego zakładu i zaprzestali pracy, domagając się większego bezpieczeństwa i szacunku ze strony kierownictwa.

Pracownicy w całych Stanach Zjednoczonych również wspólnie zbierali raporty o wypadkach przy pracy i urazach i nie powinno nikogo dziwić, że okazało się, że wskaźnik urazów w Amazon jest co najmniej dwukrotnie wyższy niż w podobnych branżach. Amazon wykorzystuje pracowników do momentu, kiedy nabawią się urazu, a następnie szybko się ich pozbywa, gdy nie mogą już pracować. W Stanach Zjednoczonych wielu pracowników Amazon nie ma prawa do opieki zdrowotnej, ponieważ są to pracownicy zatrudnieni na czas określony lub w niepełnym wymiarze godzin. Amazon oferuje im tylko marne ubezpieczenie na dentystę i inne ograniczone usługi, a pracownicy nie otrzymują tych świadczeń od pierwszego dnia pracy. Co więcej, podniesienie pensji do 15 dolarów za godzinę spowodowało, że wielu pracowników Amazon straciło prawo do publicznej opieki zdrowotnej.

Od Czarnego Piątku Jeff Bezos ponownie zgarnie dla siebie ogromne zyski wypracowane przez pracowników podczas szczytu. Będzie nadal gromadzić nieprzyzwoitą ilość bogactwa, podczas gdy pracownicy Amazon są zmuszani do pracy przez długie godziny, traktowani jak roboty, firma się ich pozbywa, gdy chorują i nie mają żadnego wpływu na swoją pracę i przez to niewielki wpływ na własne życie. Ale czasy, w których Amazon może sądzić, że może bezkarnie wykorzystywać pracowników, dobiegają końca. Nie chcemy już siedzieć z założonymi rękami i pozwalać najbogatszemu człowiekowi na świecie na złe traktowanie. Jednoczymy się ponad granicami, aby wspólnie działać, walczyć jako ruch globalny, w wielu krajach, w których działa Amazon. Uczyniliśmy Jeffa Bezosa bogatym i zasługujemy na coś lepszego niż resztki z jego stołu. Wzywamy wszystkich pracowników Amazon na całym świecie do organizowania się, by uświadomić firmie, że funkcjonuje dzięki nam. Bez nas Amazon nie istnieje!

ZWIĄZEK ZAWODOWY INICJATYWA PRACOWNICZA
Facebook: OZZ Inicjatywa Pracownicza Amazon
e-mial: ipamazon@wp.pl tel. 721-852-897

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.