Medzinárodní pracujúci Amazonu: Spoločné vyhlásenie

Pandémia koronavírusu už zabila tisíce ľudí a zabije mnoho ďalších. Distribučné centrá Amazonu však bez prestávky pracujú. Vlády ľuďom nariaďujú, aby od seba udržiavali odstup, no zároveň nútia pracujúcich, aby naďalej pracovali. Balíky Amazonu plynule prechádzajú aj tými mestami, ktoré boli pre šírenie vírusu uzavreté do karantény. Aj v krajinách, kde platí zákaz verejného zhromažďovania, Amazon ďalej funguje ako akýsi „štát v štáte“, a naďalej ohrozuje nás, ktorí v tisícoch pracujeme v uzavretých priestoroch. Externí vodiči nákladných áut a kuriéri – tieto cievy globálnej ekonomiky – presúvajú vírus naprieč skladmi. Amazon núti pracujúcich, aby riskovali, že sa nakazia a prinesú infekciu domov, k svojim rodinám, čo umožní jej ďalšie šírenie.

Súčasná kríza tvrdo dopadá na všetkých pracujúcich (nielen na nás v Amazone). Niektorí, napríklad zdravotné sestry alebo zamestnanci supermarketov, nemajú ani poriadne ochranné prostriedky! Stavy núdze, ktoré boli vyhlásené, mali vraj zabrániť pandémii, no zároveň slúžia na kriminalizáciu aj tých najmenších náznakov protestu či štrajkov. Táto politika slúži vládam ako nástroj na to, aby nás umlčali – nás, ktorí vidíme, že nezodpovedný postoj Amazonu uľahčuje šírenie vírusu. No hoci Amazon nás naďalej núti pracovať v tesnej blízkosti, v čoraz väčšom tempe a často bez ochranných pomôcok, minulý týždeň sa tisíce z nás zorganizovali a protestovali. Protestovali sme proti snahe firmy profitovať z tejto krízy bez ohľadu na naše zdravie. Protestovali sme v Poľsku a Španielsku, štrajkovali sme v Taliansku, Francúzsku a New Yorku. Ukázali sme, že všade sa dá bojovať za naše zdravie a životy, a že s tým neprestaneme. Amazon by tiež mal vedieť, že naše zdravie a bezpečnosť sa nedajú kúpiť za zvýšenie miezd – ktoré sa navyše v rôznych krajinách líši, ako keby naše životy mali rozdielnu cenu v závislosti od národnosti.

My, pracujúci Amazonu z celého sveta, nezostaneme ticho, kým nás bude ohrozovať nenásytnosť našich šéfov a zbabelosť našich vlád. Vyzývame pracujúcich na celom svete, aby dbali o svoju bezpečnosť a dodržiavali podmienky karantény, no zároveň, aby sa organizovali, protestovali a boli pripravení brániť sa! 

Žiadame:

  1. Aby Amazon okamžite uzavrel distribučné centrá, až kým Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) neohlási koniec pandémie ochorenia COVID-19. Počas zastavenej prevádzky musí Amazon platiť pracujúcim náhradu mzdy v plnej výške.
  2. Aby Amazon venoval spolu 20 miliárd dolárov verejným zdravotníckym systémom v krajinách, kde pôsobí.
  3. Aby Amazon dovtedy, kým nezatvorí svoje centrá, umožňoval platenú práceneschopnosť zamestnancom, ktorí ochorejú, dostanú sa do karantény, musia ošetrovať blízkych, alebo sa musia starať o deti v dôsledku uzavretia škôl.
  4. Aby Amazon až do zatvorenia centier priznal svojim zamestnancom rizikový príplatok.
  5. Aby sa do uzavretia centier nevynucovalo dodržiavanie pracovných noriem a „time off“ úloh, a aby pre zamestnancov v dnešných rizikových pracovných podmienkach mohla byť na prvom mieste ich vlastná bezpečnosť, a nie produktivitu.
  6. Aby Amazon do uzavretia centier skrátil pracovný čas bez zníženia miezd. Ako pracujúci teraz potrebujeme viac plateného voľna, aby sme dokázali pokryť základné potreby a vyrovnať sa s účinkami pandémie koronavírusu na naše životy.

22. marca 2020
Medzinárodní pracujúci Amazonu / Amazon Workers International

Logo awi

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.