Stanowisko końcowe Międzynarodowego Spotkania Pracowników Amazona

18-20 lutego 2016 r. pracownice i pracownicy Amazona z Niemiec i Polski się spotkali się w Berlinie na ponadgranicznej wymianie. Uczestniczyli w niej pracownicy z trzech niemieckich centrów logistycznych (Bad Hersfeld, Lipsk, Brieselang) oraz z polskiego centrum spod Poznania, razem ze wspierającymi ich przyjaciółmi z lokalnych grup solidarnościowych.

Spotkanie w Berlinie było już trzecim tego typu wydarzeniem. Pracownicy rozmawiali bezpośrednio między sobą, niezależnie od przynależności do organizacji związkowej. Nastrój był mieszany: z jednej strony uczestnicy byli niezadowoleni z atmosfery strachu, mobbingu, norm i celów ustalanych przez firmę, z drugiej strony byli przekonani, że można wygrać walkę z międzynarodowym koncernem.

Od samego początku panowała atmosfera solidarności. Spotkanie zaczęło się publicznym wystąpieniem przeciwko śmieciowym warunkom pracy, w którym brali udział również berlińscy pracownicy z innych branży (m.in. z komunikacji miejskiej, z ogrodu botanicznego i z gastronomii). Stało się jasne, że systematyczna prekaryzacja (niestabilność), której doświadczają pracownicy Amazonu, rozrasta się coraz bardziej również w innych branżach. Inspirującą wymianę informacji ponad granicami zakładów i krajów kontynuowano podczas kolejnych dwóch dni, dyskutując, jak poprawić dalszą komunikację oraz zaplanować kolejne kroki w walce z Amazonem.

Międzynarodowe kontakty i koordynacja wspólnych akcji są podstawowym warunkiem tego, żeby przeforsować pracownicze żądania. W Niemczech pracownicy od trzech lat walczą m.in. o podwyżki płac, lepsze grafiki i regulaminy przerw, przeciwko rosnącym normom i przeciwko pracy tymczasowej. Wspólną bazą dla uczestników spotkania był praktyczny wymiar międzynarodowej solidarności, która jest skierowana również przeciwko nacjonalizmowi i rasizmowi.

Trzecie niemiecko-polskie spotkanie pracownicze udowodniło, że udaje się zacieśniać bezpośrednie międzynarodowe kontakty. Teraz chcemy dalej je rozwijać, odwiedzając inne centra logistyczne oraz organizując wspólne działania i strajki. Zaczęliśmy od 1 marca, gdy w ramach „Europejskiego Dnia Akcji” pracownicy z Polski i z Niemiec jednocześnie wzięli udział w lokalnych protestach, m.in. przeciwko agencjom pracy tymczasowej Manpower, Adecco i Randstad, które działają głównie w polskim Amazonie.

W następnych miesiącach planujemy dalsze wspólne inicjatywy. Przed następnym międzynarodowym zjazdem – który prawdopodobnie będzie miał miejsce w Lipsku we wrześniu 2016 r. – chcemy organizować mniejsze spotkania, min. latem we Wrocławiu.

Berlin, luty 2016 r.

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.